korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?

GOETHE INSTITUT: „POLSKIE ŚLADY W NIEMCZECH. LEKSYKON DO CZYTANIA”, 17.05.18, Warszawa
PREZENTACJA KSIĄŻKI
POLSKIE ŚLADY W NIEMCZECH „POLNISCHE SPUREN IN DEUTSCHLAND. EIN LESEBUCHLEXIKON“

czw., 17.05.2018
19:00
GOETHE-INSTITUT WARSZAWA
ul. Chmielna 13A
wejście od ul. Chmielnej 11
00-021 Warszawa

Udział biorą
Andrzej Kaluza (Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Darmstadt)
Martin Sander (dziennikarz niezależny)

Leksykon do czytania „Polskie ślady w Niemczech”, wydany przez Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Darmstadt we współpracy z Federalną Centralą Kształcenia Obywatelskiego w Bonn, pokazuje, w jaki sposób migranci z Polski wpływali i wpływają na polityką, kulturę i codzienność Niemiec. Nie chodzi przy tym tylko o znane już grupy Polaków nad Renem, Ruhrą czy Łabą –wielkopolskich arystokratów w Berlinie, artystów-malarzy w Monachium, emigrantów za chlebem do Zagłębia Ruhry, „przesiedleńców” z Górnego Śląska czy powszechne obecnie opiekunki dla osób starszych. Autorzy pamiętali też o wydarzeniach mniej znanych oraz takich, które nie są w pierwszym rzędzie utożsamiane z Polską. Kilka przykładów: Skąd się wzięły herby Polski i Litwy na kotarze najsłynniejszego monachijskiego teatru? Do kogo należał pałac, na miejscu którego stanął berliński Reichstag? Dlaczego polska aktorka Natalia Avelon gra dzisiaj ikonę niemieckiej rewolty studenckiej 1968 roku – skandalistkę Uschi Obermaier? A kto pamięta, że Czerwone Gitary (jako „Die Roten Gitarren”) prawie każdy swój przebój śpiewały po niemiecku, przewodząc nawet kilkakrotnie na enerdowskich listach przebojów?

Leksykon prezentuje ponad 250 haseł na 450 stronach. Hasła obejmują czasem kilkustronicowe rozprawki o wyjazdach „na saksy” i „na stałe”, a czasem krótkie teksty o „polskim rzemieślniku”, „pracowniku sezonowym”, „polskim targu w Berlinie” czy „ruchu bezwizowym do NRD”. Hasła obejmują zjawiska i wydarzenia wyłącznie na terenie dzisiejszych Niemiec i … zdecydowanie nie wyczerpują tematu. Redakcja: Dieter Bingen, Andrzej Kaluza, Basil Kerski, Peter Oliver Loew.

Współorganizacja: Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Darmstadt, Frankfurckie Targi Książki, przy wsparciu niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W ramach Warszawskich Targów Książki.
https://www.goethe.de/ins/pl/pl/sta/war/ver.cfm?fuseaction=event s.detail&event_id=21271827