korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?

GOETHE-INSTITUT: WYKŁAD PROF. SIGRID WEIGEL, 16.11.17, Warszawa.

WYKŁAD PROF. SIGRID WEIGEL

czw., 16.11.2017
18:00
GOETHE-INSTITUT WARSZAWA
ul. Chmielna 13A
wejście od ul. Chmielnej 11
00-021 Warszawa

SZCZEGÓŁY

Język: angielski
Cena: wstęp wolny

„KONCEPCJE DZIEDZICTWA MIĘDZYPOKOLENIOWEGO W TWÓRCZOŚCI HEINEGO, BENJAMINA I FREUDA. TEORIA HISTORII I BIBLIJNYCH KORZENI IDEI DZIEDZICTWA“

Wykład poświęcony będzie różnym, choć spokrewnionym ze sobą koncepcjom dziedzictwa międzypokoleniowego w twórczości Heinricha Heinego, Waltera Benjamina i Zygmunta Freuda. Weigel pokaże w nim to, co łączy tych trzech autorów – schemat interpretacyjny oparty na teorii historii/pamięci odwołującej się do biblijnych korzeni koncepcji „dziedzictwa“. Zarówno Heine, jak i Benjamin formułują hipotezę, jakoby istniało sekretne porozumienie międzypokoleniowe, które można odczytywać jako podstawę koncepcji solidarności.

Prof. dr Sigrid Weigel jest uznaną badaczką, której prace przyczyniły się do rozwoju wielu nauk humanistycznych. W latach 1999-2015 była dyrektorką Centrum Literatury i Kulturoznawstwa w Berlinie oraz profesorem Wydziału Literatury na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie. Wcześniej pracowała jako dyrektorka Wydziału Germanistyki w Zurychu (1992-1988), a także jako dyrektorka Einstein Forum w Poczdamie w latach 1998-2000. Była członkinią założycielką Instytutu Zaawansowanych Studiów Kulturoznawczych w Essen. Wśród jej publikacji znajdują się: Generation. Zur Genealogie des Konzepts – Konzepte von Genealogie (2005) (współredaktorzy: Ohad Parnes, Ulrike Vedder, Stefan Willer); Genea-Logik. Generation, Tradition und Evolution zwischen Kultur- und Naturwissenschaften (2006); Walter Benjamin. Images, the Creaturely, and the Holy (2013); Grammatologie der Bilder (2015). Od roku 2007 jest członkinią Academia Europea, a od roku 2000 honorową członkinią MLA (Modern Languages Association USA).

Wykład zostanie wygłoszony w ramach międzynarodowej konferencji pt. „Płeć, pokolenia, komunizm w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej: koncepcje, dyskursy, praktyki“.
https://www.goethe.de/ins/pl/pl/ver.cfm?fuseaction=events.detail &event_id=21104218
język angielski