korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?
GOETHE-INSTITUT: ESEJE FILMOWE, POKAZY I WYKŁADY TANIEC I CZAS, 9-10.10.17, W-wa.

ESEJE FILMOWE, POKAZY I WYKŁADY
TANIEC I CZAS

pon., 09.10.2017 -
wt., 10.10.2017
18:00
WARSZAWA
ul. Chmielna 13A
wejście od ul. Chmielnej 11
00-021 Warszawa

09.10.2017, 18.00, Czas i ciało
10.10.2017, 18.00, Polityka i ruch

kurator: Thomas Thorausch, Deutsches Tanzarchiv Köln

Thomas Thorausch, zastępca dyrektora Tanzarchiv Köln, wybrał dwanaście „tanecznych filmów“, które pokazują bliskie powiązania sztuki filmu i tańca oraz podkreślają dobitnie, jak innowacyjne może być taneczno-filmowe spojrzenie na kompleks zagadnien, jakim jest czas/ciało/ruch/polityka. Program filmowy obejmuje skrajnie różne produkcje, od abstrakcyjnie kolorowanego studium ruchu przez pracę na pograniczu ruchu i filmu w zainscenizowanych przestrzeniach narracyjnych, aż po „pas de deux“ o ambicjach politycznych.


PROGRAM
Czas i ciało
9.10.2017, godz. 18.00

Mirroring
reż. Marinus Groothof
Holandia 2011
12 min. Rzeczywistość czy fantasy? Wejście głównego bohatera do opuszczonego domu w filmie młodego holenderskiego reżysera Marinusa Groothofa stanowi jednocześnie wejście do świata, w którym nie obowiązują prawa czasu czy przestrzeni i zdaje się, że może je przywrócić tylko taniec.

Annabella tanzt à la Loie Fuller
reż. Thomas A. Edison
USA, 1897
1 min. Jarmark, kino i nie tylko! Eksperymentalny taniec Loie Fuller fascynował pionierów kinematografii z początków XX wieku takich jak Amerykanin Thomas A. Edison. Przyczynił się też do powstania nowej mody na filmy, w których tancerki bardziej lub mniej wprawnie próbują naśladować ten styl.


Opus III
reż. Walter Ruttmann
Niemcy, 1924
4 min. Czy bryły geometryczne mogą się poruszać? A może mogą też „tańczyć“? Walter Ruttmann, reżyser znany z filmu „Berlin: Symfonia wielkiego miasta“, odpowiada na te pytania w formie serii eksperymentalnych filmów krótkometrażowych z lat 20.

Dance Chromatic
reż. Ed Emshwiller
USA, 1959
2 Min.
Już w 1959 r. amerykański reżyser awangardowy Ed Emshwiller za pomocą montażu złożonego z „ruchomych pociągnięć pędzla“ umiał zaburzyć i zakwestionować spojrzenie na taniec i tańczące ciało.

Contact
reż. Mitchell Rose
USA, 2012
3 min.
W amerykańskim filmie krótkometrażowym w reżyserii Mitchell Rose dzieje się coś nadzwyczajnego – tancerza prześladują dziwne, nierealne tańczące ciała. Czy to zabawa możliwościami, jakie daje film? Czy może pas de deux z demonami?


Iris
reż. Barnaby Roper
USA, 2010
2 min.
Co dzieje się, gdy ciało traci swoją formę, a obraz staje się modą? To wciąż aktualna gra – fragmentacja i defragmentacja ciała i ruchu za pomocą środków, jakie oferuje film i cyfrowy montaż.
Penelope
reż. Andreas Morell / Christian Spuck
Niemcy, 2005
26 min. Kiedy czas zawładnie ciałem – choreograf Christian Spuck i reżyser Andreas Morell pokazują kobietę, która całe swoje życie spędziła na czekaniu. Teraz, kiedy życie zbliża się ku końcowi, pozostaje jej tylko pogrążyć się we wspomnieniach. Czasami przychodzą też do jej ciała, wtedy porusza się, wykonując energiczne ruchy taneczne, by następnie znów zanurzyć się w świecie czekania.



Polityka i ruch
10.10.2017, godz. 18.00

Momentum
reż. Boris Seewald
Niemcy, 2013
7 min. Kiedy człowiek zaczyna tańczyć i dlaczego to robi? Główny bohater tego eksperymentalnego filmu krótkometrażowego w reżyserii Borisa Seewalda swoją fascynację tańcem tłumaczy kontaktem z chipsem tortilla. Niezwyczajna opowieść o sile i znaczeniu tańca.

Voices of Finance
reż. Clara van Gool
Holandia, 2015
30 min. Za inspirację do filmu posłużył blog prowadzony przez brytyjski dziennik „The Guardian“, na którym w latach 2012-13 pod tytułem „Voices of Finance“ opublikowano wywiady z menadżerami z branży finansowej z całego świata, w których mówią oni o sobie. Holenderska reżyserka Clara van Gool zebrała fragmenty tego wywiadu i wraz ze znakomitymi performerami w scenerii międzynarodowego centrum finansowego, jakim jest Londyn przekształciła je w „taniec wokół złotego cielca“.

Global Tides
reż. Linda Brieda
USA, 2012
7 min. Amerykańska reżyserka Linda Brieda w swoim „poetycko-politycznym manifeście filmowym“ przeciwstawia sobie skrajne różne światy. To płomienna mowa na rzecz alternatywnych form postrzegania i kontaktu ze współczesnym światem, wyrażona w bardzo jednoznaczny sposób.

Martiality, Not Fighting
reż. Marianne M. Kim & Cheng-Chien Yu
Chiny, 2012
12 min.
W tym pochodzącym z Chin tanecznym filmie w reżyserii Marianne M. Kim z choreografią stworzoną przez Cheng-Chien Yu postmodernistyczny taniec, sztuki walki i polityka współgrają ze sobą w nowej, intrygującej formie. Nasze wyobrażenie walki stopniowo przekształca się w obserwację najważniejszych motywów tanecznych, jakimi są ruch i napięcie.
Chest
reż. Nønne Mai Svalholm
Dania, 2013
10 min.
Dlaczego ludzie tańczą? Duński film taneczny w reżyserii Nønne Mai Svalholm nie zadaje tego pytania, choć w bardzo wyrazisty sposób uzmysławia widzowi, że pas de deux ponad dachami Kairu może mieć znaczenie polityczne, a polityka niczym echo wybrzmiewa w ciałach i ruchach.

https://www.goethe.de/ins/pl/pl/ver.cfm?fuseaction=events.detail &event_id=21044105 2017-10-06

Aby nie widzieć poniższej reklamy:
zaloguj się jako lektor, jeżeli nie masz konta zarejestruj się.